Poliole

Cel projektu

Cel projektu

Głównym celem realizowanego projektu jest opracowanie innowacyjnego sposobu konwersji mieszaniny różnych odpadów z przemysłu spożywczego do alkoholi cukrowych takich jak sorbitol czy ksylitol. Produkty te mogą  stanowić tzw. związki platformowe pozwalające na pozyskiwanie produktów wartościowych dla różnych gałęzi przemysłu m.in. spożywczego, farmaceutycznego czy paliwowego, gdzie mogą być wykorzystywane w formie bezpośredniej jak również pośredniej.

Jedną z innowacji wyróżniających opracowywane rozwiązanie jest również określenie najkorzystniejszej ścieżki dla zrównoważenia materiałowo-energetycznego głównej linii technologicznej oraz ocena możliwości całkowitego działania na zasadach obiegu zamkniętego.

Realizacja projektu jest oparta na dopasowaniu najkorzystniejszych warunków kolejnych etapów technologii poprzez kaskadowe testowanie  procesów chemicznych i termochemicznych.

Widok przykładowych surowców przemysłowych przetwarzanych w projekcie
Widok przykładowych ekstraktów i pozostałości z przetwarzania różnych odpadów spożywczych

Główne etapy realizacji

Główna linia technologiczna

Linia produktowa składająca się z procesu pozyskiwania cukrów prostych z materiałów odpadowych generowanych przez przemysł spożywczy oraz kolejno ich redukcji do odpowiednich polioli.

Linia produktów ubocznych:

Linia utylizacji pozostałości powstających z linii produktowej w ramach podejścia obiegu zamkniętego i tzw. zero waste approach. Składa się ona z procesu termochemicznego upłynniania pozostałości z linii głównej, a kolejno uszlachetnieniu uzyskiwanych grup bioproduktów – szczególnie dla zapewnienia wodoru oraz ciepła do procesów występujących w linii produktowej. Podrzędnym celem jest otrzymanie frakcji mogących stanowić tzw. biokomponenty zaawansowane.

Założone cechy rozwiązania:

Według założeń realizacja planowanych działań badawczych pozwoli na opracowanie nowej technologii odznaczającej się następującymi cechami: